Facebook

Potrebno za sv. Pričest

Potvrda o sakramentu krštenja (ukoliko nije kršten/a u našoj župi)

Redovito pohađanje sv. Mise

Redovito pohađanje vjeronauka

U subotu 8.6.2013.u katedrali sv. Bartolomeja u Frankfurtu održana je Prva Sveta Pričest. Misu u prepunoj katedrali predvodio je fra Ivan, a u koncelebraciji su bili fra Marko i fra Željko. Slavlje je počelo procesijom ministranata, prvopričesnika i svećenika.
Fra Ivan je u propovijedi osvrćući se na evanđelje, o Kristovom čudu umnažanja kruhova i ribica, naglasio između ostalog, kako moramo biti zadovoljni s onim što imamo, jer i Isus je bio zadovoljan s onim što je imao na raspolaganju i s tim zadovoljstvom usrećivao je i druge. Mi ljudi nismo zadovoljni s onim što imamo i tjeskobno žalimo i težimo za onim što nemamo i zbog toga smo uvijek tužni i nesretni.

Od silne želje za posjedovanjem ne vidimo da već posjedujemo, da imamo čak i previše! Kada je čovjek zadovoljan s onim što ima, tada je sve što ima blagoslovljeno, tada je u svom zadovoljstvu i svojoj zahvalnosti sposoban činiti ono što je i sam Isus činio – usrećivati druge ljude! Jer odsijevajući zahvalnošću svojim životom propovijedamo vječnu sreću na nebesima.
A naša sreća  i najljepša propovijed su naši prvopričesnici. Oni su zahvalnost dobrome Bogu, zahvalnost njihovih roditelja, braće i sestara, baka i djedova i sviju nas. Oni su današnjim primanjem Svete Pričesti blagoslovljeni kruhovi, hrana iz koje će mnogi crpiti nadu i vjeru u dobroga Boga.
A vjera i nada u ovom burnom i tmurnom svijetu bila je i tema ovogodišnje Pričesti. Ona je bila prikazana u slici jedrenjaka, na čijim su jedrima ispisana imena svih ovogodišnjih prvopričesnik, a na zadnjem velikom jedru je bila bijela hostija, koja cijeli jedrenjak usmjerava i gura iz tmurnog, burnog i valovitog svijeta, prema mirnijim vodama s Bogom i čovjekom. Na jarbolima su tri zastave: hrvatska, da ne zaborave tko su i što su, zatim papinska, da ostanu uvijek vjerni crkvi i njemačka, da poštuju mjesto i ljude gdje žive. Svaki prvopričesnik je dobio fotografiju te slike za uspomenu.
Svih 104 prvopričesnika aktivno su sudjelovali cijelo misno slavlje svojim pjevanjem, a njih 51 je bilo uključeno u čitanja, recitacije i solo pjevanje.
Nakon popričesne molitve predstavnici roditelja su se zahvalili vjeroučiteljima i svećenicima udijelivši im i prigodne darove. Nakon toga je župnik fra Željko zahvalio svima, a posebno roditeljima. Prije samog blagoslova fra Ivan je pročitao pjesmu, koju je napisao djeda jednog prvopričesnika, za sve prvopričesnike. Nakon toga je uslijedio blagoslov, a nakon blagoslova fotografiranje. 
I na koncu zahvala svima koji su pridonijeli da sve prođe lijepo i dostojanstveno!!!

 

 

 

Pretraživanje

Idi na vrh