Facebook

Datum slavlja Sv. Potvrde

03. 06. 2023. u Katedrali sv. Bartolomeja

Potrebno za Sv. Potvrdu

KRIZMANIK/ICA

  • potvrda o sakramentu krštenja (ako nije kršten/a u našoj župi)
  • redovito pohađanje vjeronauka
  • redovito pohađanje sv. Mise

KUM/A

  • Potvrda za kumstvo (potvrda o primljenoj svetoj Krizmi)
  • Ukoliko je vjenčan/udana mora biti Crkveno vjenčanje
  • dostaviti potvrdu najkasnije mjesec dana prje slavlja sv. Potvrde

U subotu 01. lipnja svečano je u frankfurtskoj katedrali proslavljen sakrament sv. Krizme koju su primili 106 krizmanica i krizmanika. Sakrament je podijelio limburški biskup msgr. dr. Franz-Peter Tebartz van Elst. Svečano slavlje započelo je pozdravom i željom dobrodošlice ocu Biskupu, župnika fra Željka te predsjednika župnog pastoralnog vijeća Franje Akmadže. Nakon pozdrava koji su uputili krizmanici, biskup je okupljenu zajednicu pozdravio riječima: "Ugrađujte se kao živo kamenje u Duhovni dom" što je ujedno bio i moto ovogodišnje Krizme.

U prigodnoj propovijedi biskup Franz-Peter je istaknuo važnost ulja u litrugiji, te oznaku pomazanja, te kako se pomazivalo u Starom Zavjetu, te krizmanicima pokazao rog koji je u starozavjetno vrijeme sadržavao ulje kojim su se pomazivali proroci, kraljevi i svećenici. Potom je pokazao i posudu s uljem, kojim će kasnije pomazati krizmanike kao simbol primanja Pečata dara Duha Svetoga. Te istaknuo kako ulje miriše, kao i vjera Hrvata, koja se osjeća na svakom koraku, te posebno u njihovim životima, a dokaz toga je prepuna katedrala ne samo na sakramentu krizme nego i svake nedjelje kad se slavi sv. Misa. Posebno je zaželio krizmanicima da se oni doista prepoznaju u tom novom mirisu te da ga pronose svijetom, da njihov život uvijek odiše darovima Duha, te da se doista ugrade u živu Crkvu.

Nakon propovijedi i obnove krsnih obećanja pristupilo se sakramentu potvrde, koju je biskup dijelio na hrvatskom jeziku. Poslije podjele sakramenta krizmanici su na oltar prinijeli i dijelove crkve, koju su označavali njihovu želju da ih Gospodin ugradi u živu Crkvu, nebitno na kojem mjestu u Crkvi, jer svi su posebni i potrebni svaki kamen je bitan i temeljan. Jer jedino o kvaliteti materijala ovisi o tome hoće li Crkva biti mjesto u kojem će se ljudi osjećati sigurno, toplo, opušteno, prihvaćeno.

Na koncu svete mise, župnik fra Željko je zahvalio najprije Bogu što nam je podario ovoliki broj krizmanika, ocu Biskupu na njegovoj spremnosti da s nama slavi sakrament sv. Potvrde,  s. Pavilimiri i mješovitom zboru " Mate Lešćan" koji je svojim pjevanjem uzveličao slavlje, fra Ivanu koji je budnim okom vodio ministrante, s. Damiri i fra Marku koji su pripremali krizmanike, gosp. Dejanu Gašpareviću i njegovoj ekipi koji su napravili "crkvu" te svima koji su na bilo koji način sudjelovali u slavlju, redarima, tajnici Boženi, roditeljima, krizmanicima

Pretraživanje

Idi na vrh