Facebook

Redovni susreti Franjevačkog svjetovnog reda (OFS) su 2. i 4. subota u mjesecu.

Danas slavimo spomendan sv. Lucija, djevice i mučenice, gdje naš Franjevački svjetovni red (OFS) zadnjih godina njeguje stari običaj sijanja pšenice.

Pšenica se sije u zdjelice koje su ukrašene hrvatskom trobojnicom, kao i trima svijećama (crven, bijel i plav). Svijeća se povezuju s Lucijom lux, lucere = svjetlo, također u našem slučaju simboliziraju čežnju za povratkom tj. Domovinom. Zrno simbolizira novi život, a zelene vlati vitalnost i snagu. Po tome kako zrnje proklija može se prognozirati kakva će biti ljetina. Svijeće s pšenicom ukrašavaju Božićni ručak, gdje se prije samog početka ručka skupi obitelj, zapale se svijeće i pomolimo za Kristovo rođenje i za sve dobro što smo doživjeli u tekućoj kao i za blagoslov u nadolazećoj godini.

Pretraživanje

Idi na vrh