Facebook

Redoviti susreti Trećeg franjevačkog svjetovnog reda su 1. i 3. subota u mjesecu.

Naš Franjevački svjetovni red sa svojim duhovnim asistentom, od svog prvog okupljanja, svake bi godine išao na zajednički izlet.

Zadnjih nekoliko godina taj divni običaj zajedničkog putovanja smo zapostavili. To smo željeli ispraviti ove godine. Datum ispravljanja pogreške bio je 2.6. 2018. Određeno mjesto za izlet je Fulda. Od svih trećoredaca, 18 trećoreca su se odlučili na ovaj pothvat.Sve je počelo okupljanjem ispred hrvatskog centra u 7:45 sati. U 8:00 sati se krenulo u Blankenau, gdje nas je po već dogovorenom planu dočekao fra Mladen Sesar (fratar hercegovačke provincije, na službi župnika u navedenom mjestu za njemačke vjernike). U staroj župskoj crkvi koja datira još od 13. stoljeća, koja je posvećena sv. Šimunu i Judi Tadeju, imali smo sv. misu. Nakon sv. mise upoznali smo i druge fratre koji tu djeluju: fra Roberta i fra Stipu, još je s njima fra Ljubo, ali on je imao obveze izvan kuće. Braća fratri su nas počastili lijepim doručkom uz njihov specijalitet kuće – sok od jabuka, kojeg sami pripravljaju. Uz sve to pogledatli smo i bogati muzej te župe, muzej sa starim stvarima, koje su vrijedno sakupljali mještani toga područja. Zahvaljujući fratrima na gostoprimstvu sa fra Mladenom smo krenuli vidjeti Gospinu špilju u Bad Salzschlierfu, točnije špilju Gospe Lurdske. Naime, svaka okolna župa ima slične špilje posvećene Gospi Lurdskoj, ova je bila jedna od ljepših!
Nakon svega toga krenuli smo u Fuldu, gdje smo prvo posjetili prelijepi Dom (Katedralu), koji je posvećen Sv. Bonifaciju, „Apostolu Njemačke“, gdje su tekle bliže pripreme za proslavu zaštitnika sv. Bonifcija (5.6.). Poslije obilaska Dom-a, posjetili smo Stadtpfarkirche, nakon čega smo ručali, a nakon ručka smo posjetili časne sestre Benediktinke, njihovu crkvi, njihovu trgovinu gdje prodaju svoje vlastite proizvode i njihov predivni vrt, oazu mira u srcu grada Fulde. Na povratku prema Dom-u, gdje smo se parkirali, prošetali smo predivnim parkom koji se nalazi uz gradski dvorac, tu je bila prigoda za lijepe zajedničke fotogafije. Uz sami Dom (Katedralu), posjetili smo drugu po starini crkvu u Njemačkoj, Michaelskirche, građena je po uzoru na crkvu Kristova groba.
Posljednja planirana točka našeg izleta bio je franjevački samostan na Frauenbergu, gdje smo uz bratsko druženje, odmarajući u prekrasnom pogledu na cijeli grad Fuldu popili kavu, te obišli crkvu, fratarsko groblje i njihov vrt!
Sve zamišljeno na najbolji način bilo je i ostvareno. Bogu hvala!

Pretraživanje

Idi na vrh