Facebook

Redoviti susreti Trećeg franjevačkog svjetovnog reda su 1. i 3. subota u mjesecu.

Svečano osnivanje Franjevačkog svjetovnog reda HKŽ Frankfurt/M
Franjevački svjetovni red – FSR (ordo franciscanus secularis – OFS) u hrvatskoj katoličkoj župi Frankfurt/M neformalno postoji od svetkovine sv. Franje 2011. godine. Punih 6 godina uspješno djeluje, različitim organizacijama bilo duhovnim, bilo karitativnim, najviše u sklopu misije ali i šire.

Iako je FSR HKŽ Frankfurt/M kroz to cijelo vrijeme postojanja djelovao i živio kao pravno i formalno uspostavljeno bratstvo, to nije bio.
Naime osnivanje FSR-a izvan domovine u našim hrvatskim katoličkim misijama je jako komplicirano. Osim što je teško ocijeniti kome bi se to novoosnovano bratstvo trebalo pridružiti i na koji način funkcionirati, njemačkim bratstvima ili hrvatskim, prije svega je bio problem kako ga uopće osnovati. Ipak konzultirajući određenje ministre na mjesnim, područnim i nacionalnim bratstvima, kao i duhovne asistente, bilo da se radi o hrvatskim ili njemačkim bratstvima, odlučeno je da sve ide preko njemačkog mjesnog bratstva, područnog pa nacionalnog OFS-a.
Jedan od glavnih uvjeta je bio, pet svečano zavjetovanih braće i sestara na kojima bi se temeljilo novo bratstvo FSR-a. Pošto su mnogi iz domovine zadnjih godina doselili u njemačku, tako su i u našem neformalnom FSR-u bili prisutni svečano zavjetovani franjevački trećoreći iz različitih bratstava iz domovine, njih četvero. Oni su morali donijet potvrde o prelasku iz svog matičnog FSR-a u FSR HKŽ Frankfurt/M. Uz njih četvero nedostajalo je još jedno. Stoga smo odlučili da četvero braće i sestara, koji su do tada vršili funkciju vijeća, pridružimo njemačkom bratstvu OFS Liebfrauen Frankfurt/M. To se i dogodilo, bili su primljeni i nakon određenog vremena i svečano zavjetovani. Točnije svečano su zavjetovani 1. 10. 2017. u Liebfrauen crkvi, a zavjete je primio duhovni asistent Christophorus Goedereis (OFCap) uz prisustvo naših svećenika fra Željka i fra Ivana, drugih trećoredaca i časnih sestara. Drugi uvjet jednako važan je bilo imenovanje duhovnog asistenta i preuzimanje duhovne asistencije, kao i dekret o osnivanju, kojeg je dao fra Joško Kodžoman, provincijal Franjevačke provincije Presvetog otkupitelja, dana 31. 12. 2015. Uz te glavne uvjete, kao i niz onih sporednih o kojima se raspravljalo i koje se usklađivalo kroz niz godina, napokon smo stekli sve uvjete za pravno i formalno osnivanje Franjevačkog svjetovnog reda hrvatske katoličke župe Frankfurt/M.
Ovim cijelim postupkom i suradnjom, kao i svojim dosadašnjim radom, oduševili smo njemačka bratstva. Naučili smo mnogo od njih, ali i oni od nas, jer prvi problem je bila neupućenost jedne i druge strane u cijelu problematiku. Ovo je nešto sasvim novo u našim župama izvan domovine, tj. ovo je prvo pravno i formalno osnovano hrvatsko bratstvo FSR-a (OFS-a) izvan domovine. Koje područno, mjesno i nacionalno surađuje sa njemačkim bratstvima, ali je ujedno i samostalno zbog svoje specifičnosti.
Nedjelja, 8. 10. 2017. u 12 sati u katedrali je bila kruna cijelog rada i suradnje. Preko župske svete mise bilo je svečano osnivanje Franjevačkog svjetovnog reda hrvatske katoličke župe Frankfurt/M. Misu je predvodio župnik fra Željko Ćurković u koncelebraciji sa novim kapelanom fra Kristijanom Šilićem i fra Ivanom Čikarom, koji je ujedno i vodio kroz obred svečanog osnivanja sve prisutne. U prepunoj katedrali, prije početka svete mise, fra Ivan je uveo u sam obred, nakon čega je pročitao br. 22 Pravila FSR-a, potom je fra Željko započeo svetu misu i pozdravio sve prisutne na poseban način naše Trećorece i njemačke goste, u prvom redu Ursulu Cleem, ministricu središnje regije OFS-a Njemačke, Benjamina Bergera, ministra OFS-a Liebfrauen Frankfurt/M, kao i ostalu braću i sestre OFS-a središnje regije Njemačke. U svetoj misi zborna molitva je uzeta, kao i drugo čitanje, iz obrednika o osnivanju FSR-a.
Nakon nadahnute propovijedi fra Željka uslijedio je svečani čin osnivanja FSR-a HKŽ Frankfurt/M. Nakon fra Ivanova kratkog uvoda u daljni tijek obreda, fra Željko je pročitao, dekret fra Joška Kodžomana provincijskog ministra Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja , kojim u skladu s onim što je propisano našim Konstitucijama, Generalnim konstitucijama, Obrednikom OFS-a, Zakonikom kanonskog prava i na traženje zainteresiranih svjetovnih franjevaca, kanonski ustanovljuje Mjesno bratstvo Franjevačkog svjetovnog reda – Frankfurt/M. Tim dekretom se obvezuje da će osigurati i duhovnu asistenciju i pastoralnu skrb novom bratstvu i imenovati prikladnog i osposobljenog duhovnog asistenta kao izraz zajedništva i suodgovornosti. Još tim istim dekretom imenuje fra Ivana Čikaru, da u njegovo ime osnuje navedeno bratstvo. Fra Željko nakon toga čita i drugi dekret fra Joška Kodžomana, provincijskog ministra Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, kojim fra Ivana Čikaru određuje za službu duhovnog asistenta mjesnog bratstva Franjevačkog svjetovnog reda – Frankfurt/M.
Poslije fra Željka, Benjamin Berger, ministar FSR-a Liebfrauen Frankfurt/M, pročitao je pismo od fra Marinusa Parzingera OFMCap, provincijalnog ministra njemačke provincije kapucina, koji je zadužen i za OFS njemačkog nacionalnog bratstva. On u svom pismu navodi sve ispunjene uvjete i uz svoj blagoslov daje suglasnost da se osnuje novo hrvatsko samostalno mjesno bratstvo.
Nakon svega ovoga uslijedilo je čitanje i potpisivanje isprave o osnivanju (Errichtungsurkunde), kojeg čita Ursula Clemm, ministrica srednje regije FSR-a Njemačke. U pismu se navodi osamero braće i sestara na kojima se osniva novo bratstvo, a oni su: Branka Barišić, Blaženka Barišić, Jagoda i Nikola Cvitković, Kata Geljić-Vilušić, Svjetlana Ivošević, Vjekoslav Luburić i Ante Miljak. Nakon čitanja Ursula Clemm i fra Ivan Čikara potpisuju ispravu s čim se zaključuje svečano osnivanje Franjevačkog svjetovnog reda hrvatske katoličke župe Frankfurt/M. Nakon toga Ante Miljak čita tekst iz pisma sv. Franje svim vjernicima.
Molitva vjernika je moljena dvoježično, kao znak uspostavljenog zajedništva u braći i sestrama, po primjeru sv. Franje koji nam svjedoči neizmjernu ljubav Isusa Krista. Svečano misno slavlje svojim pjevanjem uveličao je naš župski zbor pod ravnanjem s. Pavlimire Šimunović.
Nakon okrepe duha, za okrepu tijela su se pobrinuli naši trećoredci i župa u našem hrvatskom centru, gdje smo počastili sve naše goste. Nakon ručka, svečano zavjetovana braća, sada pravno i formalno uspostavljenog Franjevačkog svjetovnog reda hrvatske katoličke župe Frankfurt/M, zajedno sa duhovnim asistentom, Ursulom Clemm, Benjaminom Bergerom i dvoje svijedoka iz OFS-a Liebfrauen, izabiru novo vjeće. Za novo vijeće franjevačkog svjetovnog reda hrvatske katoličke župe Frankfurt/M su odabrani: ministar – Ante Miljak, zamjenik ministra – Vjekoslav Luburić, tajnica- Svjetlana Ivošević, blagajnica – Kata Geljić Vilušić i voditeljica formacije – Branka Barišić. Nakon biranja fra Ivan je predstavio svima okupljenima novo vijeće FSR HKŽ Frankfurt/M. Uz čestitke, kavu, kolač i lijepo druženje završili smo ovaj svečani dan za sve nas, našu župu i naše vjernike.

Pretraživanje

Idi na vrh