Facebook

Redoviti susreti Trećeg franjevačkog svjetovnog reda su 1. i 3. subota u mjesecu.

Kao pripremu za primanje, obećanja i zavjetovanje, u Framu i Franjevački Svjetovni Red, u našoj župi svake godine organiziramo duhovnu obnovu. Ove godine primanja, obećanja i zavjetovanje u Framu i FSR bit ce na dan Preminuća našeg Sv. oca Franje, 3.10.2015., u crkvi sv Ante, dan prije same svetkovine, koja ove godine spada u Nedjelju. Ovogodišnja duhovna obnova za FSR i FRAMU bila je 1. i 2. 10. 2015. S početkom, oba dana, u 18 sati.

 
Duhovnu obnovu predvodio je fra Tomislav Dukić župnik u HKM Offenbach. Fra Tomislav je duhovnu obnovu započeo psalmom 139, „Gospodine proničeš me svega i poznaješ…“ želeći kroz dva dana duhovne obnove pokazati Franjevačkim trećorecima i Framašima kako su oni proslava Božja u svijetu! Da su oni, oni koji žele više, dok mnogi odbacuju crkvu i pitaju se čemu to, ne vidjevši ništa u crkvi. Franjevački trećoreci i framaši su kao svijeća koja daje malo topline ovome svijetu! Oni koji su tu da pokažu i ukažu na Boga, po svom življenju, koji se nadahnjuje životom sv. Franje, ljubeći Gospodina Boga svim srcem svojim, svom svojom pameću a svoga bližnjega kao sebe samoga…
Svi mi kažemo da vjerujemo u Boga, ali nas od njega prečesto odvlače druge, ovozemaljske stvari, Sv. Franjo se je odrekao tih stvari – to je ono prvo što bi i mi trebali činiti, ne tjeskobno biti vezan na ovo zemaljsko, ponizna srca. Jer jedino tako možemo kao i sv. Franjo ispuniti volju Božju. A Bog želi da da čovjek bude proslava njegova, jer je čovjeka stvorio na svoju sliku. I kao takvi moramo biti iskra Božje prisutnosti u svijetu…
Potrebno je što kaže sv. Pavao „…da uzbudimo milost Božju…“ u osobnom susretu s Bogom. Bogu se klanjajući u Duhu i Istini, zajedno biti u Duhu sljedeći Istinu po uzoru sv. Franje. Franjevački trecoreci i framaši su oni koji najprije sami trebaju upoznati Boga da bi ga prenosili drugima, a to rade sa svojim svećenicima i Duhovnim asistentima. Kršćanin za to često puta nema snage, kada treba posvjedočiti i ispovjediti svoju vjeru, posustaje, a to je dokaz nepoznavanja svoje vlastite vjere. Kršćanin koji je upoznao Boga spreman je svjedočiti, unositi Boga u današnji svijet. A da bi bili takvi kršćani, moramo biti ljudi molitve i meditacije, moramo biti mistici…
Bliži primjer nam je i naš svetac, sv. Nikola Tavelić, koji je propovijedao i muslimanima, kao i sv. Franjo. Danas kada toliki muslimani dolaze u Europu, nas hvata strah i imamo kojekakve predrasude, to je i zbog manjka vjere, jer je ne poznajemo, jer nismo jaki i čvrsti u vjeri, nego često puta jako mlaki! Zašto ne bi prihvaćajući te ljude u poniznosti i puni ljubavi pokazali i svoju vjeru, i mi smo pozvani drugima i drugačijima propovijedati i svojim životom svjedočiti. To je i test naše vjere, na kojem ne smijemo pasti! Ne bojte se naviještati Boga, jer vi ste ljudi koji ste prihvatili evanđelje i na taj način spremni mijenjati svijet…
Franjin Bog je slobodan Bog i on nas je stvorio slobodne, u toj slobodi ga i primamo. Svaki čovjek je slobodan i slobodno se treba opredjeliti za Boga i slobodnoispovijedati svoju vjeru, mi smo tu da to potičemo i na tom putu usmjeravamo i druge…
Cijela, dvodnevna, Duhovna obnova je završila sakramentom Ispovijedi u Crkvi sv. Ante, nakon čega je slijedila sv. misa, a nakon sv. mise klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom i Blagoslov!

Pretraživanje

Idi na vrh