Facebook

Djeca- folklor

Subotom od 13.00 do 14.15 sati

Mladi

Subotom od 11.00 do 13.00 sati

Odrasli

Petkom u 20.30 sati

Nedjeljom u 16.00 sati

Na festivalu je nastupilo 15 folklornih skupina odraslih iz hrvatskih katoličkih misija, župa i zajednica iz Njemačke. Prije festivala slavljena je Služba riječi koju je predvodio župnik Hrvatske katoličke župe Rosenheim fra Frano Čugura, na temu Dobrog Pastira.
Nakon Službe riječi pozdravljena je domovina himnom "Lijepa naša" uz pratnju mladih iz Rosenheima.

 

Festival je uz dobrodošlicu i zahvalu svima okupljenima uime organizatora otvorio delegat za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivica Komadina. Na susretu je bio i generalni konzul Republike Hrvatske iz Frankfurta te nekoliko svećenika koji su došli u pratnji svojih skupina, kao i pastoralnih suradnica — redovnica i laika, voditelja skupina, roditelja i drugih ljubitelja hrvatske folklorne baštine.
Nastupala je i naša folklorna skupina, koju su su roditelje i prijatelje pratili s. Filipa i fra Kristijan.
U prosudbenoj komisiji bili su ugledni istraživač hrvatskog folklora, stručni savjetnik Međunarodne smotre folklora u Zagrebu i duša metkovskog folklora prof. Vidoslav Bagur i stručna voditeljica prema kriterijima Hrvatskoga društva folklornih voditelja i koreografa iz Zagreba Iva Cvetko.
Članovi folklornih skupina pjesmom i plesom poveli su okupljene hrvatskim krajevima u kojima se njeguje bogatstvo tradicijske kulture. Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Wuppertal izvela je pjesme i plesove Međimurja "Međimurski lepi dečki". Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Gelsenkirchen i Bochum izvela je plesove zapadne Hercegovine "Oj, Neretvo dubokoga toka". Folklorna Main-Taunus/Hochtaunus predstavila se pjesmama i plesovima Baranje. Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Essen izvela je pjesme i plesove Posavine "Sava vodo". Folklorna skupina iz Münchena obradovala je prisutne pjesmama i plesovima Međimurja "Golubice ljubljena, listeka ti pišem". Folklorna skupina iz Frankfurta na Majni izvela je kolo iz Ražanca "Oj, Ražanče, selo malo". Folklorna skupina Filderstadt predstavila se pjesmama i plesovima Slavonije "Alaj volim kad tambure ječe". Folklorna skupina VS-Schwenningen izvela je splet međimurskih plesova. Folklorna skupina HKŽ Freising izvela je pjesme i plesove Hrvata Bunjevaca. Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Düsseldorf razveselila je prisutne plesovima i pjesmama Slavonije. Folklorna skupina Stuttgart-Bad Cannstatt izvela je pjesme i plesove Baranje "Oreni se lepa Janjo". Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Duisburg predstavila se plesovima Međimurja "Marica se po Čakovcu šetala". Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Mainz izvela je linđo – pjesme i plesove Hercegovine. Folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Darmstadt razveselila je prisutne pjesmama i plesovima Slavonije, dok je folklorna skupina Hrvatske katoličke misije Offenbach na Majni izvela plesove Baranje "Alaj igram, sve se sigram".
Na kraju uz zahvalu svima, podjeljene su i zlatne medalje predstavnicima skupina. Zlatna medalja uručena je i Mili Vuko u znak dugogodišnjeg gostoprimstva u njezinom obiteljskom restoranu i dvorani. Delegat vlč. Ivica Komadina zahvalio je članovima prosudbenog vijeća i voditeljici programa Ireni Balić kojoj je uručio i prigodni dar.
Nakon festivala članovi prosudbene komisije voditeljima folklornih skupina osobno su uputili stručnu riječ glede nastupa njihove skupine. Na kraju je priređen zabavni program u kojem je nastupio Tamburaški sastav "Diaskorak" iz Hrvatske katoličke misije Offenbach na Majni.

Pretraživanje

Idi na vrh