Facebook
Suret ministranata je petkom i subotom poslije vjeronauka.

SUSRET MINISTRANATA U FRANKFURTU

U Frankfurtu na Majni održan je susret ministranata iz hrvatskih katoličkih misija i župa Rajnsko-majnskog pastoralnog područja, u subotu 16. rujna. Na tom susretu su se okupili ministranti i ministrantice iz HKŽ Frankfurt am Main, HKŽ Main-Taunus/Hochtaunus, HKM Offenbach am Main, HKM Rüsselsheim i HKM Wiesbaden.

Sve je započelo misnim slavljem u crkvi Deutschorden (Njemačkog reda) u Frankfurtu, koje je predvodio je i propovijedao dušobrižnik u HKŽ Frankfurt fra Ivan Čikara u zajedništvu s voditeljem HKM Offenbach fra Tomislavom Dukićem, župnikom HKŽ Main-Taunus/Hochtaunus fra Marinkom Vukmanom i voditeljem HKM Rüsselsheim fra Ivanom Križanovićem.
U misnom slavlju sudjelovali su i župnik HKŽ Frankfurt i predstavnik Rajnsko-majnskog pastoralnog područja fra Željko Ćurković, pastoralne suradnice s. Filipa Smoljo (HKM Frankfurt), s. Auksilija Milić (HKM Wiesbaden), s. Estera Marijić (HKM Rüsselsheim) i pastoralni referent Zvonko Orlović (HKM Offenbach), te više roditelja, braće i sestara i prijatelja ministranata.
Fra Ivan Čikara je u propovijedi istaknuo kako ministranti nisu oko oltara da bi pomagali svećeniku u donošenju darova na oltar, nisu tu kako i nešto radili, jer to mogu i sami svećenici, oni su tu radi puno uzvišenijeg poslanja. Kao i svi vjernici, i oni koji su pozvani djelovati na slavu Božju kako bi ljude dovodili Bogu. „Naše slavlje na zemlji odraz je slavlja na nebesima. Jer ono što radimo tijekom sv. mise vrsta je neke udaljene jeke onoga što se događa u raju, na nebesima, jer je sv. misa spoj s rajem, jer je Bog prisutan među nama, jer je tu s nama onaj u koga vjerujemo i koji nam je sve dao. On je ovdje prisutan na opipljiv način među nama kao brat, sestra, prijatelj, kao onaj kome se mogu povjeriti i onaj na koga se mogu osloniti. Ovo je susret sa živim Bogom i upravo, vi dragi ministranti, sudjelujete u tome, možemo reći da te v ioni koji predstavljate nebeski kor svetaca i anđela ovdje na zemlji.
Vi ste i nama svećenicima kao i svim vjernicima za primjer, jer ste jednostavni, ponizni, i mi se u vas moramo ugledati. Zato ste na oltaru, na najsvetijem mjestu da ljudi koji sudjeluju u slavlju sv. mise u vama vide taj primjer malenosti i jednostavnosti“, kazao je dodavši kako unatoč svojim slabostima ministranti imaju veliku ulogu u Božjoj liturgiji, jer smo unatoč svojim slabostima pozvani odraditi Bogu nešto puno veće. „Pozvani smo postati ono što trebamo biti.
Ljudi u vama, dragi ministranti, vide nešto lijepo. Lijepo je da možete ministrirati, služiti Bogu i biti primjer drugima. Što ste bolji primjer, Bog će vas bolje nagraditi, a i druge ćemo više predvoditi Bogu.“ O čemu govori i današnje evanđelje.
Tijekom misnog slavlja pjevala je i svirala skupina mladih „Pax“ HKŽ Frankfurt/M. A nakon misnog slavlja u crkvi je bio kviz o ministrantskoj službi, o tome što sve ministrant treba znati o svojoj službi. Na kvizu je sudjelovalo pet ekipa, tj misija i župa, po troje ministranata. Kviz se sastojao od pismenog i usmenog dijela. Prvo mjesto osvojila je ekipa HKŽ Main-Taunus/Hochtaunus, drugo ekipa HKM Offenbach, a treće mjesto ekipa HKŽ Frankfurt.
Nakon kviza bio je zajednički ručak u dvorani pokraj crkve.
Sportski dio natjecanja organiziran je u Sportskoj dvorani Süd Sachenhausen u Frankfurtu/M.
Ministranti su se natjecali u više disciplina: u nogometu, graničaru, košarci i trčanju. Prvo mjesto u nogometu osvojila je ekipa HKM Wiesbaden, drugo ekipa HKŽ Main-Taunus/Hochtaunu, dok je treće mjesto osvojila ekipa HKŽ Frankfurt/M. U igri graničara prvo mjesto osvojila je ekipa HKM Offenbach, drugo ekipa HKŽ Main-Taunus/Hochtaunus, a treće mjesto osvojila je ekipa HKŽ Frankfurt/M. U košarci je prvo mjesto osvojila ekipa HKM Wiesbaden, drugo eipa HKM Offenbach, a treće mjesto ekipa HKŽ Frankfurt/M. U trčanju prvo mjesto osvjojio je Ivo Buljan (HKŽ Main-Taunus/Hochtaunus), drugo Fran Bodalec (HKM Frankfurt/M), a treće mjesto Jana Bardek (HKM Offenbach).
Na kraju je upriličena svečana dodjela medalja i pehara za prva tri mjesta u svim disciplinama, nakon čega su svi krenuli svojim domovima.
Zahvala na cijeloj organizaciji ide HKŽ Frankfurt/M, njenim fratrima i časnim sestrama, uz nesebičnu i veliku pomoć franjevačkih trećoredaca, jer sve je proteklo lijepo i veselo, na radost svih prisutnih!

Pretraživanje

Idi na vrh