Facebook

Ovogodišnju adventsku duhovnu obnovu predvodio je mons. Nedjeljko Pintarić, od 8. do 10. prosinca u crkvi sv. Ante u Frankfurtu.
U prvom predavanju, započeo je temu jednom od prvih knjiga pape Franje „Ne dajte da vam ukradu nadu“. S tom temom nade su se bavile posljednje pape na poseban način, ta tema je bila i ovih duhovnih vježbi.

Voditelj je u uvodu podsvjestio kako posljednjih desetljeća je poseban problem nesigurnost, strah i neizvjesnost, ne samo čovjeka pojedinca, nego i zajednica, naroda, pa i cijeloga svijeta. Urušene su sve utvrde sigurnosti, nema više sigurnih mjesta. Danas se naglašava postojanje čovjeka bez Boga, a čovjek bez Boga postaje nemoćan, nesiguran… Upravo u takvim situacijama crkva je pozvana ponovno oživjeti nadu da Bog i u najekstremnijim situacijama čovjekove izgubljenosti ne oduzima mogućnost milosrđa i praštanja, a to je istinski razlog kršćanske nade.
Između ostalog voditelj je naveo i razlozi takvog društva nesigurnosti: To su svakako neostvarena obećanja, gdje se za mnoge stvari ne nalaze rješenja. Zatim što moderni čovjek pronalazi sreću u imati, a ne u biti! Tome pridonose i krize suvremenih vlada i parlamenata. To su često puta i znakovi beznađa u našemu društvu.
Otajstvo došašća stoga mora probuditi u nama novu nadu, jer ono je početak i kraj svega u nama što nije Krist. To je početak kraja nestvarnoga. To je istinski razlog za radost i nadu. Rekao je mons. Pintarić.
Nakon svete mise, bilo je klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom „Bog je svjetlo i nikakve tame nema na njemu“. S blagoslovom je završio prvi dan duhovne obnove.
Drugo predavanje, drugog dana, duhovne obnove nosilo je temu: “Isus Krist – temelj kršćanske nade“. U arapskom jeziku postoje dvije riječi za nadu: Amal – ljudski optimizam, i Raja – nada u Boga, teološka krepost. Mnogi nemaju ni jednu ni drugu, ovu prvu su zatrle naše ljudske svakodnevne situacije, a ovu drugu sam razočarani čovjek. Iz toga se postavlja pitanje – U susretu s ovakvim globalnim beznađem, kako živjeti i svjedočiti kršćansku nadu? Odgovor je u traženju uporišta, sidra, sigurnog orijentira – a to je Isus Krist, jer njegovo djelo, u sebi, je velika nada. Susret s njim otvara nam obzorja nade u takvoj mjeri da nas čini sposobnima nadati se u, ljudski gledano, beznadnim situacijama. Stoga prijanjanje uz Krista je oslanjanje na najveću nadu – onu koja nadilazi najveći ljudski optimizam. Takva nada u sebi je teološka nada, jer svoj smisao (logos) pronalazi u Božjoj dobroti (theos). Kršćanska nada jamči nam sigurnost, koju nam male, kratkotrajne i lažne, ljudske nade ne mogu pružiti. Istaknuo je između ostalog mons. Pintarić, govoreći još o nadi kao potrebi i životnom smjerokazu, ukazujući na ovo vrijeme došašća, koje je spomen kršćanske nade. Kršćanska nada koja je je pred izazovima današnjeg vremena, gdje se vjeruje da „otkupljenje“ čovjeka dolazi od napredka, jer napredkom se prevladavaju sve ovisnosti. Ali stvarnost nas uči da ta nada ima svoje granice, i što onda, opet beznađe. Stoga nam je stavljen Abraham, kao primjer nade i povjerenja u Boga. Boga koji čini da uziđemo iz očaja i smrti, Boga koji poziva u život. „U nadi protiv svake nade povjerova Abraham“. Nada je u nama, a Božja ljubav je zalog kršćanske nade u nama. Jer Bog nas ljubi i to je izvor naše sigurnosti, korijen naše nade. Uskrsnuće je ispunjenje svih nada i to je cilj svakog nadanja, vjera i život po vjeri u to Božje obećanje.
Mons. Nedjeljko Pintarić je zaključio govor o nadi primjerom puta u Emaus – „terapija nade“, gdje vidimo da je Bog uvijek s nama. Bog će s nama koračati uvijek, uvijek, i u najžalosnijim trenucima, u najružnijim trenucima, u trenucima poraza, Gospodin je uvijek tu! To je naša nada! I na koncu kao kruna predavanja stavljen je lik bl. Alojzija Stepinca, svjedoka i misionara nade, da bi lakše shvatili i bolje prihvatili cijeli govor na konkretnom primjeru, koji nam je bliz.
Cijela dvodnevna duhovna obnova završena je kalanjanjem i blagoslovom s Presvetim oltarskim sakramentom: „Gdje je ljubav, prijateljstvo, ondje je i Bog“!
Mons. Nedjeljko Pintarić je predvodio nedjeljne svete mise: u 9 sati u crkvi sv. Alberta – Dornbusch, u crkvi sv. Bartolomeja – Katedrala i u crkvi sv. Ivana Ap. – Unterliederbach.

Pretraživanje

Idi na vrh