Facebook

U nedjelju, 1. 3. 2015. u 10 sati u crkvi sv. Ante, kao i svake prve nedjelje u mjesecu, imali smo Dječju misu, koju je predslovio župnik, fra Željko. Ovaj put preko dječje mise imali smo, po drugi put, predstavljanje ovogodišnjih prvopričesnika!
Ovogodišnjih 77 prvopričesnika, ovaj put, predstavilo se župskoj zajednici na sljedeći način: ispred oltara je bila slika na kojoj je bila nacrtana Isusova trnova kruna, koja simbolizira muku Isusovu o kojoj na poseban način razmišljamo kroz ovo vrijeme korizme. Slika sa trnovom kruno je bila pričvršćena na veliki drveni križ.

Nakon evanđelja, prvopričesnici su po dvoje izlazili ispred oltara i predstavljali se zajednici svojim imenom i prezimenom, nakon čega bi, svom vjeroučitelju fra Ivanu dali bijeli papirić, kojeg bi on nalijepio na trnovu krunu. Nakon što su se izredali svi prvopričesnici, bijelim papirićima je bila prekrivena trnova kruna, a bijeli papirići su formirali veliku bijelu hostiju.
Od trnove krune koja simboliziora muku, angažmanom i životom naših prvopričesnika, kao i svih nas koji im moramo biti primjer, izvršavajući Božje zapovjedi i slušajući njegovog jedinorođenog Sina našega Gospodina Isusa Krista, nastaje velika Hostija, naše vječno spasenje! 
Tom slikovitom preobrazbom od trnove krune do hostije, predstavili su nam se ovogodišnji prvopričesnici, prilagođavajući se evanđelju te nedjelja (druge korizmene) koje govori o isusovoj preobrazbi pred učenicima, upoznavajući ih sa onim što se ima dogditi, muka i proslava. Bez muke, nema ni proslave a put od muke i proslave možemo proći bez greške samo slušajući Očeva Sina Ljubljenog, našega Gospodina Isusa krista, što je fra Željko naglasio i u propovijedi.
Svima nam je prihvatiti svoj ovozemaljski križni put i muku, poslušni volji Očevoj, imajući za vječni primjer Isusa Krista. Jer jedino tako križ preobražavamo u spasenje!

Pretraživanje

Idi na vrh