Facebook

Djeca zaslužuju posebnu skrb Crkve, pa i kad je riječ o slavljenju liturgije. Liturgijski su čini, zajedno s molitvama i gestama, osmišljavani i sastavljani prije svega za odrasle u vjeri te je razumljivo da se djeca, koja još nemaju dostatnu spoznaju o vjeri i zrelost vjere, ne mogu na potpun i djelatan način uključiti u takva slavlja. Slijedeći svoga božanskoga Učitelja, koji je, kako čitamo u evanđelju »grlio i blagoslivljao djecu polažući na njih ruke« ne želimo djecu lišiti bogatstva koje se pred ljude stavlja u liturgijskim slavljima.

Stoga je uvriježeno da se u našoj misiji slavi dječja misa, svake prve nedjelje u mjesecu, gdje djeca, pjevanjem, čitanjem i molitvama aktivno sudjeluju u liturgijskim slavljima.
Tako je bilo i 2. 2. 2014., na 4. Nedjelju kroz godinu, u koju je bio blagdan Prikazanje Gospodinova u hramu – Svijećnica. Nakon blagoslova svijeća i pročitanih biblijskih čitanja, djeca su s odraslima upriličila sliku prikazanja Gospodinova u hramu. Naime mladi bračni par sa svojim malim djetetom upriličili su Mariju, Josipa i Isusa, a jedan župljanin starca Šimuna, dok su četiri djevojčice izricale pred Isusom svoje molitve koje su ujedno opisivale i cijeli događaj Gospodinova prikazanja.
Čitanja su čitala djeca i roditelji, a cijelo misno slavlje su uljepšali ministranti svojim služenjem oko oltara, i dječji zbor svojim pjevanjem.

Pretraživanje

Idi na vrh