Facebook

PREDAVANJE O VUKOVARU
Dana 21. 11. 2017 godine u 19:30 sati u našem hrvatskom centru održano je predavanje uz dan sjećanja na žrtvu Vukovara (18.11.), koje je organizirala Hrvatska nastava Hessen pod naslovom „Činjenica o Domovinskom ratu“. Predavač je bio izv.prof.dr.sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.


Prije samog predavanja učenici hrvatske nastave Hessen su uveli sve prisutne u temu. Najprije je učenik Gabrijel Dragičević iz Frankfurta pročitao „Priča o Gradu“ Siniče Glavaševića, nakon toga je učenica Andrea Baškarić iz Frankfurta izrecitirala pjesmu „soba 325“ Ivane Bodrožić. Poslije toga su Nina i Luka Hrkać iz Bad Sodena pročitali svoje radove, koje su napisali povodom dana sjećanja na Vukovar, potaknuti pjesmom Ivane Bodrožić „soba 325“. Njihov zadatak je bio napisati svoj doživljaj Vukovara, zamišljajući da su odrasli Vukovarci. Poslije njih su Martina Pejić Gašparević i Klara Nikolić iz Frankfurta izrecitirali pjesmu „Vukovar 1991“ Tina Kolumića. I na samom kraju ovoga predivnog i dirljivog uvoda, Petar Krešimir Puđa je izrecitirao „Himna slobodi“ od Ivana Gundulića.
Uz ovaj predivni uvod profesor je još prije svoga predavanja pustio spot o razaranju Vukovara „Da se ne zaboravi“ i isječak govora prvog predsjednika o osamostaljenju i sjednicu Hrvatskog sabora gdje se proglašava Suverena i samostalna Republika Hrvatska.
Nakon toga je profesor Ante Nazor u sadržajnom i jako zanimljivom predavanju zorno prikazao kontinuitet velikosrpske politike od Karadžića (Vuka) „Srbi svi i svuda“ 1836. god. do Karadžića (Radovana) „savez srpskih država“ 1992. god. O čemu posebno govori knjiga Mirka Valentića „Rat protiv Hrvatske“. Srbi su se u provedbi Velikosrpskog plana skrivali iza sačuvanja Jugoslavije ali su i javno dokumentima i raznim plakatima zagovarali Veliku Srbiju (npr. Plakat od 12. 5. 1991. nelegalni referendum za prisjedinjenje SAO Krajine Republici Srbiji i za ostanak u Jugoslaviji – „srpski narod u jednoj državi za Presjedinjenje“). Profesor je sve rečeno i dokumentirao, zaključivši da je jasno vidljivo iz svega da je Jugoslavija bila paravan za Veliku Srbiju.
Hrvatska bez vojske, bez diplomacije, bez puno potrebnih stvari dočekuje veliku i tešku agresiju, ali hrabri hrvatski borci, iz ljubavi prema svojoj domovini uspjeli učini čudo u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Što je naglasio profesor, završavajući pjesmom Gudelja-Verage, koji piše pismo bratu, pjesma je nađena u džepu tog poginulog branitelja prilikom eskumacije.

Pretraživanje

Idi na vrh