Facebook

U našem hrvatskom centru tradicionalno organiziramo „Dječje poklade“. Ove godine je to bilo 2. 3. 2019. u 15 sati. Za ovogodišnje poklade pripremili smo posebno iznenađenje, za sve, a posebno za one najmanje: „Ježevu kućicu“!

 

“Ježeva kućica” jedna je od najpoznatijih priča za djecu, poznatog pisca za djecu i mlade Branka Ćopića. Ova priča također je jedna od najpoznatijih dječjih priča u domovini. Branko Ćopić napisao ju je 1949. godina i nedugo nakon toga počela se čitati u školama, a onda je postala i neizostavni dio dječjih lektira. Čita se uglavnom predškolskoj djeci i djeci u prvom razredu osnovne škole. “Ježeva kućica” napisana u obliku pjesme, a nakon što je uglazbljena, s vremenom je postala i jedna od najprepoznatljivijih pjesama za djecu. Priča govori o Ježurki Ježiću koji je jednog dana bio pozvan na zabavu kod lisice. Iako je zabava bila lijepa, jež je jedva čekao vratiti se svojoj kući. Nikome nije bilo jasno zašto jež toliko voli svoju kuću koja je tako skromna i neugledna, ali jež je svejedno branio svoje osjećaje prema domu govoreći da je dom uvijek najbolji, bez obzira kakav je. Čvrsti stavovi i ljubav prema onome što imamo, pogotovo prema svom domu, glavna su pouka ove priče. Glavni junak je jež, a uz njega, u priči se pojavljuju i druge životinje koje imaju ljudske odlike. Upravo zbog personificiranih životinja, ova priče je basna. U njoj životinje ne samo da imaju glavnu riječ, veće po svemu nalikuju ljudima. Svaka životinja predstavlja neki dio ljudskog karaktera ili čak tip čovjeka. Upravo na ovaj način pisac je izrazio i glavnu pouku djela. Onaj koji je gleda ili čita može se poistovjetiti s bilo kojim likom, tako bolje upoznajući vlastiti karakter, te iz postupaka likova i njihove sudbine izvući pouku. Ova basna u stihu puna je simbolike koja se najbolje vidi upravo u osobinama likova. Po ovoj pjesmi 1957. godine nastala je jako poznata slikovnica. U domovini je doživjela veliku popularnost, a njena reizdanja izlazila su sve do 2015. godine. Na temelju ove priče napravljeno je mnogo dječjih predstava, a 2014. napravljena je čak i dječja opera. 2016. godine po ovoj priči se snimio i animirani film.

Tu priču su naši vjeroučenici, Ana (Jež), Niko (Sova i Svinja), Katarina (Vuk i Medo) i Željka (Lisica) izveli pred okupljenom djecom. Predstava je izvedena kao lutkarska predstava, a lutke su bile izrađene od stiropora. Ovom scenom, koju smo nazvali „Mala scena hrvatske katoličke župe Frankfurt/M, želimo potaknuti i drugu djecu da prave lutke za određene predstave koje će izvoditi našoj maloj publici.

Daljni tijek pokladnog programa protekao je u igrama, koje su ujedno bile i mala natjecanja. Najprije se skakalo u vrećama, zatim su djeca nosila ping-pong loptice u žlicana, poslije su te iste loptice otpuhivali po podu do cilja. U povlačenju konopca, nakon djece u se okušali i odrasli (mame protiv tata). Program se nastavio Glazbenim stolicama i limbo – provlačenje ispod trske. Program igara je završio igrom Noć-dan, a sve je zaključeno plesom-vlakićem.

Za kraj su se između svih maski birale tri najljepše. Najuspješniji u svim igrama, a posebno najljepše maske su dobili i prigodne poklone.

Pretraživanje

Idi na vrh