Facebook

Godine 1223., kada se sv. Franji bližila smrt, odlučio je na poseban način proslaviti Božić. Zamolio je svoga prijatelja, Johna Velitu, plemića iz Greccia, da misu na Badnjak proslave na obronku planine s pravim jaslicama u kojima će biti vol i magarac, poput onih uz dijete Isusa. Budući da je to bila prava novost u liturgiji toga vremena, sv. Franjo je zatražio za to dozvolu od pape Honorija i dobio ju je.Ova prva proslava Božića s jaslicama bila je doista blagoslovljen događaj. Dionici procesije – franjevci i mještani Greccia – nosili su tisuću gorućih zublji uzbrdo i tako osvijetlili cijeli jedan obronak planine tijekom snježne noći u mjesecu prosincu.

Ovaj dar sv. Franje mještanima Greccia obogatio je i naše božićne proslave u daljnjih gotovo 800 godina ove tradicije.

Zašto je Franjo osmislio ovakav Božić? Bio je posve zadivljen što je “Prvorođenac među svim stvorenjima”, kako je to rekao sv. Pavao, došao k nama u siromaštvu jaslica, u rukama ponizne djevice. Franjo je plakao razmišljajući o tome. Sv. Franjo je vidio Božić i kao svetkovinu radosti za sva stvorenja. Volovi i magarci trebali bi dobiti na Božić dvostruku porciju sijena i zobi u spomen životinjama nazočnim pri Gospodinovu rođenju. Želio je da car na Božić prospe po svim putovima žito za ptice.
Karizma sv. Franje na puno je načina obilježila sva stvorenja i čitav svijet. Naši franjevci-fratri diljem svijeta rade puno dobrih djela među ljudima na svakom planu. Današnji Papa svakako nije bez razmišljanja i na brzinu odabrao biti papa Franjo, po uzoru na našeg serafskog oca. Sv. Franjo oduvijek je milosno znao da će slavljenik Isus za svaki svoj rođendan, za svaki Božić, uvijek više darivati nas, svoju djecu, puno više nego što mi uspijevamo darivati Njega kao slavljenika. Zacijelo će tako biti i ovaj put.
Želimo svima nama da poput sv. Franje ostvarimo i doživimo puninu Božića u svojim obiteljima i u svojim srcima te da nas Isus za svoj rođendan obilno nadari mnogim milostima!

Pretraživanje

Idi na vrh