Facebook

Božić je vjerski blagdan kojemu ciklus počinje s Došašćem, nastavlja se Badnjakom i traje do Sveta tri kralja. Vrijeme Božića uvijek nas iznova svojom porukom optimizma i vjere, radošću rođenja upozorava na obnovu života i Kristov pozdrav MIR VAMA, što nije mir propisan ugovorima i sporazumima, nego mir u čovjekovoj duši, utemeljen na miru sa samim sobom, s dugim ljudima i s Bogom.

 

Božić dočekujemo u svojim očišćenim kućama, pod rasvjetljenim borovima, s kolačima na stolu i s upaljenim svijećama. Ali nastojimo očistiti i naš duhovni stan – prostor našeg srca i duše te dobrotu i mir podijeliti s bližnjima i svim dobrim ljudima. Vjerujem da smo to doživjeli ovog adventa u našoj župi na duhovnoj obnovi, osobnoj ispovjedi, ali isto tako i Božićnim koncertom, kojeg su nam pripremili naši pjevači i svirači sa svojim voditeljima – kao božićni poklon svim župljanima.
Božićni koncert ove godine otvorio je svojim nastupom Dječji zbor, koji je otpjevao „Rodio se Isus djete“ autora Ivana Goličića i pjesmu „Isus se rodi“ od fra Miroslava Petraca. Poslije dječjeg zbora čuli smo solo izvebu članice dječjeg zbora Ane Marelje koja nam je otpjevala „Djetešce Isus“ od autora fra Bernardina Sokola. Zatim je Mali Pax odsvirao i otpjevao dvije pjesme: „Vijenac ljubavi“ i „Čestit Božić“ nakon Malog pax-a, naš zbor iz Höhsta otpjevao je pjesmu „Božji Sin“ autora Branka Starca i „Preveliku radost navješćujem vama“- to je pučki napjev sa Murtera kojeg je zapisao Joško Ćaleta. Koncert smo nastavili Velikim Pax-om, koji je odsvirao i otpjevao dvije pjesme: „Maranatha“ i „Mesija“, poslije njih je Ženska klapa otpjevala: „Kad se Isus ditić u Betlehem porodi“ autora Joška Ćalete i pjesmu: „Ovoga vrimena“ koju je obradio Vuletin. Bližili smo se kraju Folklorom, koji je otpjevao: „Gospodine moj-Bolska kolenda“ i „Hajde braćo da idemo“. Pred sam kraj nas je oduševio Mješoviti župski zbor pjesmama: „Betlehemska štalica“, „Collaudamus-Dajmo hvalu i Gloria“.
U ugođaju i ozračju Božićnog vremena koji nas vraća u okrilje obitelji, ljubavi, prijateljstva, milosrđa i istinskih životnih vrijednosti. Kao da se pomiče naš unutarnji sat i uspostavlja pravi red stvari ponekad nepravedno zanemaren. Ljepotom i slavljenjem Rođenja uvijek se vraćamo i nama samima, ali kroz zajedništvo s drugima. Stoga su svi izvođači zajedno sa publikom otpjevali za kraj: Narodi nam se! Staru hrvatsku u pjesmu, koja je potekla iz sjeverne Hrvatske. U ovoj božićnoj pjesmi su dva ključna izraza MLADI KRALJ i MLADO LJETO koji nas vode duboko u povijest. Mladi kralj naime podsjeća na doba Arpadovića u Hrvatskoj, kada je svaki ugarski kralj nastojao što prije svoga prvorođenca okruniti za hrvatskoga kralja. Mlado ljeto odražava vrijeme kada je u nas na Božić počimala nova godina. Ujedno najstariji blagdan Krista Kralja je upravo Božić, a kasnije je papa Pio IX. ustanovio blagdan Krista Kralja i završetak crkvene godine na zadnju nedjelju prije Adventa. U ovoj pjesmi-himni su nabrojani svi pratioci Božića; sveti Stjepan (26.12.), sveti Ivan (27.12.), Nevina Dječica (28.12.), Toma biskup , Silvestar papa (31.12.), Sveta tri kralja (06.01.). To su osobe koje zapravo zastupaju različite staleže; sveti Stjepan zastupa mučenike, sveti Ivan djevičanske muževe i žene, Silvestar i Toma kler, biskupe i pape, itd.

Pretraživanje

Idi na vrh