Najavljujemo

Nema nadolazećih događaja!
Facebook

Već smo proslavili, 24. Studenoga, prvi dio proslave - 50 godina prisutnosti časnih sestara Krista Kralja, provincije Presvetog srca Isusova, u Hrvatskoj katoličkoj župi Frankfurt/M. tom prigodom održan je program u dvorani Hrvatskog centra u Frankfurtu. Kroz program je predstavljen život i djelo Školskih sestara franjevki u Frankfurtu i Main-Taunus/Hochtaunusu, zu pjesmu mješovitog župskog i dječjeg zbora, popraćen scenskim prikazom naših mladih. Već smo o tome pisali.


Drugi dio proslave bio je tjedan dana kasnije, točnije u Subotu 1. Prosinca. Taj dan je bila proslava 50. Obljetnice u sklopu Nikolinjske proslave u dvorani „Saalbau Stadthalle“ u Bergenu u Frankfurtu na Majni. U bogatom programu nastupili su župni mješoviti zbor „Mato Lešćan“ pod vodstvom s. Pavlimire Šimunović uz pratnju na klavijaturama Lovre Ivoševića. Potom je djelovanje sestara prikazano u četiri scenska dijela: Čuvarice djetinjstva (kako je izgledao jedan dan u vrtiću), Čuvarice vjere (biseri s vjeronauka), Čuvarice hrvatske riječi (guslar je odguslio nekoliko prigodnih strofa) i Čuvarice srca. Nastupila je i Klapa „Munita“ iz Zadra.
Nakon toga prigodnu riječ uputili su provincijalna predstojnica iz Splita s. Andrea Nazlić; provincijal fra Joško Kodžoman; u ime limburškog biskupa mons. dr. Georga Bätzinga, pomoćnog limburškog biskupa dr. Thomasa Löhra i generalnog vikara Wolfganga Röscha s. Agnes Lanfermann, referentica Redovničkog vijeća u biskupiji Limburg; uime vrhovne predstojnice Školskih sestara franjevki u Rimu s. Klare Šimunović generalna tajnica s. Samuela Klaić i župnik fra Željko Čurković.
Svi su oni biranim riječima svjedočili o pedeset godina plodnog djelovanja sestara te provincije u Frankfurtu,Main-Taunus/Hochtaunusu i Wiesbadenu. S. Agnes je istaknula kako je odlika vjere Hrvata katolika vjera srcem, koji svojom vjerom obogaćuju i Crkvu u biskupiji Limburg. Provincijal fra Joško Kodžoman je zahvalio sestrama, koje su u toj župi djelovale i djeluju zajedno s franjevcima te provincije, a od 1968. kad su sestre došle na poziv tadašnjeg župnika fra Bernarda Dukića, do danas ih je ukupno trideset i šest, a franjevaca dvadeset i devet. Fra Željko je uglednim gostima, sestrama, svećenicima, kao i zaslužnima u ime župe darovao prigodni medaljon. Danas u pastoralu u HKŽ Frankfurt am Main dvije sestre – s. Pavlimira Šimunović (orguljašica i voditeljica liturgijskog pjevanja) i pastoralna suradnica s. Filipa Smoljo, a u HKŽ Main-Taunus/Hochtaunus pastoralna suradnica s. Magdalena Višić.
U drugom dijelu programa u sklopu Nikolinjske proslave nastupile su sve tri župne folklone skupine „Croatia ensemble“, župni VIS „Pax“, vjeroučenici su izveli predstavu „Istina o Božiću“ kako to oni doživljavaju, nastupila je i župna ženska klapa, kao i djeca Hrvatske dopunske nastave, koja su izvela i predstavu „Isus s interneta“ i župni dječji zbor pod vodstvom s. Pavlimire Šimunović. Nakon izvedbe pjesme „Moja domovina“, djeca su krasnoslovila pjesmu o sv. Nikoli, nakon čega je taj omiljeni svetac došao, pozdravio djecu i podijelio im darove. Program su vodili Doris Hofmann i Ivan Rimac.
U zabavnom dijelu nastupila je klapa „Munita i glazbena skupina „Upitnik“ iz Offenbacha.
Dan poslije proslavili smo zahvalno euharistijsko slavlje u punoj katedralali sv. Bartolomeja u Frankfurtu na Majni, na prvu nedjelju došašća, 2. Prosinca. Svečano misno slavlje predvodio provincijal Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu fra Joško Kodžoman u zajedništvu s delegatom za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivicom Komadinom, župnikom HKŽ Frankfurt am Main fra Željkom Ćurkovićem i dušobrožnikom u toj župi fra Ivanom Čikarom.
Nakon pozdravne riječi župnika fra Željka Ćurkovića čestitku sestrama je uputio dekan grada Frankfurta i katedralni župnik dr. Johannes zu Eltz, koji je ujedno poželio dobrodošlicu svim vjernicima. Ujedno je pročitao zahvalnicu u povodu jubileja sestara u ime biskupa, Biskupije Limburg i uime cijele katoličke frankfurtske Crkve u znak zahvalnosti i priznanja. Predao je sestrama prigodni dar. Medaljon koji se udjelio uvaženim gostima večer prije, fra Željko je darovao i dr. Johannesu zu Elzu i limburškom biskupu mons. dr. Georgu Bätzingu, koji će mu predati dr. Johannes zu Eltz.
Potom je provincijalna predstojnica iz Splita s. Andrea Nazlić upoznala vjerničku zajednicu o djelovanju sestara te provincije u HKM Frankfurt am Main i Main-Taunus/Hochtaunus. „Jubileji nisu samo puko sjećanje i pjevanje hvalospeva o prošlosti, nego su prilika za novi zamah u hodu prema budućnosti. Stoga je vrlo važno kako danas živimo našu karizmu. Ovim misnim slavljem ćemo zahvaliti Bogu što je snažio naše sestre u djelovanju u ovoj misiji od početka do danas. Drago mi je da se zlatno slavlje naših sestara u Frankfurtu događa u jubilejskoj godini naše družbe, koja slavi 150 godina postojanja. Naše su sestre pratile svoj narod, koji je kroz svoju burnu povijest, a i danas zbog brojnih razloga, bio prisiljen ostaviti svoj topli dom i dragu domovinu te poći u nepoznato, u široki bijeli svijet tražeći kruh i slobodu. Nastojali smo mu biti blizu, osluškujući njihove potrebe, pružajući mu utjehu i pomoć u okviru svojih sposobnosti i mogućnosti“, istaknula je, posebno zahvalivši Franjevačkoj Provinciji Presvetoga Otkupitelja s čijim su franjevcima sestre djelovale i djeluju u toj župi.
Misnom slavlju u ime vrhovne predstojnice Školskih sestara franjevki u Rimu s. Klare Šimunović pribivala je generalna tajnica s. Samuela Klaić. Uz školske sestre Splitske provincije, sudjelovale su i školske sestre franjevke – Bosansko-hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina iz Mainza, sestre Majke Terezije, te dušobrižnik u toj župi fra Kristijan Šilić.
S. Senka Jenjić je pročitala pismo vrhovne predstojnice Školskih sestara franjevki u Rimu s. Klare Šimunović. U pismo je s. Klara između ostalog istaknula kako je duhom prisutna na slavlju u zahvalnosti Bogu koji je preko brojnih sestara učinio živom i plodnom karizmu te družbe među vjernim hrvatskim pukom u Frankfurtu i okolici, te u bližnjim hrvatskim katoličkim misijama – u Darmstadtu, Wiesbadenu, Offenbachu i Kelkheimu. „Požrtvovnim djelovanjem kroz odgoj u djevojačkom domu i dječjem vrtiću te kroz pastoralni rad u hrvatskim katoličkim zajednicama i posjećivanjem bolesnih i potrebnih sestre su svjedočile i navješćivale Božje kraljevstvo kroz služenje bližnjima u potrebi.“
Propovijed je uputio fra Joško Kodžoman. Posebno je Bogu zahvalio na daru sestara, koje Hrvate katolike u Frankfurtu i šire prate punih pet desetljeća. Ujedno je potaknuo vjernike na molitvu za nova zvanja. Zamolio je dr. Johannesa zu Elza neka prenese pozdrave biskupu dr. Georgu Bätzingu. U sv. misi se molilo i za pokojne sestre, koje su djelovale u Frankfurtu. Na kraju je zahvalnu riječ uputio župnik fra Željko Ćurković.
Misno slavlje uveličao je župni mješoviti zbor „Mato Lešćan“ pod vodstvom s. Pavlimire Šimunović i orguljskom pratnjom Lovre Ivoševića, dječji zbor predvožen „Malim pax“-om pod vodstvom fra Kristijana Šilića i Klapa „Munita“ iz Zadra.
Hvala svima, a posebno časnim sestrama, njihovoj žrtivi i ljubavi!

Pretraživanje

Idi na vrh