Najavljujemo

Nema nadolazećih događaja!
Facebook

U povodu sjećanja na Vukovar (18. 11. 1991.) u našoj župi organiziralo se je predavanje pod nazivom „Razorena kulturna baština tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj“. Predavanje je organizirao Generalni konzulat RH Frankfurt, a održala ga je dr.sc. Julija Barunčić Pletikosić, voditeljica Odjela za znanstveno istraživanje u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata.


U nazočnosti svećenika, novog hrvatskog generalnog konzula u Frankfurtu Vedrana Konjevodu bili su i različiti predstavnici hrvatskih kulturnih i drugih udruga s područja Frankfurta i Hessena..
Predavanje dr. Barunčić Pletikosić započelo je pregledom političkih događaja i ukazivanjem na uzroke i posljedice rata u Hrvatskoj 1991. – 1995. godine, uz što se pogledao kraći film „Bitka za Vukovar“. Filmom je započet i prikaz razaranja i devastiranja hrvatske kulturne baštine od koje je velik dio, i u vrijeme rata, bio pod zaštitom UNESCO-a, a što nažalost nije spriječilo nesaglediva agresorska razaranja srpske vojske i četnika. U ovom dijelu predavanja posebno se naglasilo razaranje Vukovara i Dubrovnika te Šibenika i šibenske katedrale. U najvećoj mjeri su stradali i bili razoreni do temelja sakralni objekti, osobito Katoličke crkve u Hrvatskoj, a ta razaranja obuhvaćaju više od pet stotina narušenih i devastiranih, odnosno teško ili lakše oštećenih sakralnih građevina u Hrvatskoj što crkava, svetišta, samostana i drugih objekata.
Uvijek na kraju ostaje žal što nije bilo više sudionika (slušatelja) na ovom predavanju. Sigurno postoje za to različiti razlozi, al nadamo se da nije razlog – zaborav žrtve herojskog grada Vukovara!? Stoga sjetimo se ovog spomena, upalimo svijeću i skrušeno se pomolimo za sve žrtve!

Pretraživanje

Idi na vrh