Facebook

Danas je Veliki petak, drugi dan Vazmenog trodnevlja koji prethodi najvećem katoličkom blagdanu Uskrsu.
Veliki petak označava spomen na Kristovu smrt. Što ćemo posebno naznačiti procesijom s križem ulicama grada Frankfurta, što je naša duga tradicija u ovoj župi. Procesija započinje u 16 sati s Römerberga.
Na taj se dan u Crkvi oduvijek postilo.

Taj dan je za sve vjernike zapovjedni post i nemrs!
Na Veliki petak nema svete mise, nego postoje samo obredi Velikog petka, koje ćemo imati u katedrali sv. Bartolomeja u 17.30 sati.
Svećenici nose odjeću crvene boje, simbol mučeničke smrti. Obredi započinju u šutnji, bez pjesme. Kada svećenik dođe do oltara, klekne ili legne okrenut licem prema dolje i tiho se moli. Evanđelje na Veliki petak je Muka, i to po Ivanu, koja se čita ili pjeva.
Umjesto obične molitve vjernika, čita se točno propisana sveopća molitva, u kojoj se moli za razne potrebe i osobe. Slijedi ljubljenje križa. Donosi se drveni križ, koji se u tri stupnja razotkriva.Svaki put se pjeva: Evo drvo križa…, a narod u šutnji poklekne, te odgovara: Dođite, poklonimo se!; svaki put višim glasom.
Nakon toga svaki vjernik dolazi do oltara i klanja se križu ili ga ljubi. Pri tome se pjevaju tzv. prijekori, odnosno pjesme koje označavaju tužbe raspetog Krista za nezahvalnost puka (npr. Puče moj, što učinih tebi…). Zatim slijedi pričest s hostijama koje su posvećene na Veliki četvrtak. Nakon toga Presveto ne stavlja Svetohraniše nego u pokrajnu kapelu, kao znak Kristove smrti.

Pretraživanje

Idi na vrh