Facebook

Danas je Veliki četvrtak koji označava posljednji dan korizme, a na taj dan navečer započinje vazmeno trodnevlje – Veliki četvrtak, Veliki petak, Velika subota, koji završavaju Kristovim uskrsnućem, blagdanom Uskrsa.


Na Veliki četvrtak prije podne se održava samo jedna sveta misa u cijeloj biskupiji, koju slavi biskup sa svojim svećenicima. Ona se naziva Misa posvete ulja. Biskup tada blagoslovi tri ulja: bolesničko ulje, kojim se mažu bolesnici, katekumensko, kojim se mažu krštenici, te krizmu, tj. mješavinu maslinova ulja i mirisa (uglavnom balzama), koja se upotrebljava kod krštenja, potvrde, te kod svećeničkog i biskupskog ređenja.
Navečer se u svakoj župi slavi misa Gospodnje večere. Prije mise se isprazni tabernakul (svetohranište). Pjeva se Slava, a tada zazvone zvona i više ne zvone do vazmenog bdijenja. Nakon čitanja evanđelja može se izvršiti obred pranja nogu.
Nakon mise se posvećene hostije, namijenjene za pričest na Veliki petak, prenesu u pokrajnju kapelu ili oltar, zajedno s Presvetim (tj. velikom posvećenom hostijom koja se sprema u pokaznicu- koja je dijelom prozirna, tako da vjernici mogu jasno vidjeti hostiju – Isusa Krista u pobožnosti kalnjanja). Također, svi se ukrasi s oltara odnesu. Tada se obično organizira barem jednosatno klanjanje, kao spomen na Kristovu molitvu u Getsemanskom vrtu, kada su njegovi učenici pozaspali.
To je dan kada je Isus ustanovio sakrament Euharistije i SVETOG REDA! Čestitamo svim svećenicima njihov dan!
U našoj župi u 20:30 imamo misu u Katedrali sv. Bartolomeja zajedno sa njemačkom župom, nakon čega u 23 sata započinjemo sa cjelonočnim klanjanjem u našoj kapelici (Niedenau 27), koje traje do 7 sati ujutro na Veliki Petak.

Pretraživanje

Idi na vrh