Facebook

Hrvatska katolička župa u Frankfurtu na Majni, 5. i 6. prosinca proslavila je svoju 50. obljetnicu.

Pod vodstvom župnika fra Željka Ćurkovića, kapelana fra Marka Domazeta Loše i fra Ivana Čikare vjernici su organizirali kroz jubilarnu godinu različite svečanosti, a kao vrhunac svega bila je svečanost koja se odrvijala dva dana pod geslom “Gdje smo, da smo, tu smo!”

 

Prvi dan, 5. prosinca svečanost je započela u 18.30 sati, u dvorani Saalbau Bornheim, Arnsburger Straße 24, 60385 Frankfurt. Slavlje je uzveličao kardinal Josip Bozanć uz provincijala provincije Presvetog Otkupitelja iz Splita, fra Joška Kodžomama, čiji fratri već 50 godina opslužuju ovu župu, sudjelovao je i stadtdekan Johanes zu Eltz, referent za strance Heribert Schmit, provincijalka školskih sestara franjevki iz Splita, s Leonkom Bošnjak Čovo, čije časne pomažu fratrima na župi u Frankfurtu od 1968. godine, i mnogi drugi gosti svećenici i časne sestre, kao i predstavnici grada Frankfurta.

Svečanost toga dana je bila u tri dijela. Prvi dio je otvorio naš župski zbor s pjesmom „50 godina“, nakon čega je sve nazočne pozdravio župnik fra Željko. Potom je mješoviti župski zbor otpjevao „Himnu misije Frankfurt“, nakon čega je uslijedio „taklshow“ s uzvanicima (Kardinalom, stadtdekanom, provincijalom, provincijalkom i referentom za strance). Za kraj ovog prvog dijela župski mješoviti zbor je otpjevao „Hvalospjev hrvatskom narodu!“

Drugi dio svečanosti otvorila je „Prva grupa Croatia Ensemble“, koja je otplesala „Banovinu“. Nakon tog uvodnog plesa slijedila je priča koja nam je dočarala hod generacija kroz 50 godina postojanja HKŽ Frankfurt, kroz četiri šaljiva scenska prikaza, u kojem je glavni lik Prika. Prvi od prikaza je bio razgovor „Prike i Kate“, razgovor muža i žene, muž je u Njemačkoj, a žena u domovini s obitelji. Druga scena je, scena iz škole, gdje majka ide svojoj kćeri na informacije sa slabim znanjem njemačkog jezika. Od dva scenska prikaza, koja su izazvala bujicu radosti i smijeha, odmorila nas je „Druga grupa Croata Ensembla“ sa svojim kolom. Nakon toga je slijedio i treći smiješni scenski prikaz. Prikaz vjenčanja Hrvatice i Njemca, u kojem je sudjelovao i naša župska grupa mladih „Pax“! Prije zadnjeg scenskog prikaza, koji je bio malo ozbiljniji, koji je govorio o budućnosti naše djece, očuvanju vjere i identiteta u razgovoru „Prike i djeteta“, nastupila je „Treća grupa Croatia Ensembla“ sa završnim kolom. U završnom djelu nastupila su najmanja djeca koja su otplesali „Odu radosti“ uz posebnu koreografiju. Dječji zbor je na samom kraju otpjevao pjesme: „Hvala Duše Sveti“ i „Slava Tebi Gospode“, a posebnu euforiju je izazvala pjesma „Moja Domovina“ u kojoj su svi sudjelovali!

Treći dio svečanosti je bio zabavni. U zabavnom dijelu programa nastupili su popularni splitski pjevač Gibonni i prijatelji.

Drugi dan, 6. prosinca u 12 sati, slavila se je pontifikalna misa u katedrali sv. Bartolomeja. Euharistijsko slavlje predslavio je zagrebački kardinal Josip Bozanić u zajedništvu s msgr. Thomasom Löhrom, pomoćnim biskupom Limburške biskupije, dekanom grada Frankfurta, Johannesom zu Eltzom, provincijalom fra Joškom Kodžomanim, sinjskim gvardijanom i bivšim voditeljem župe Frankfurt, fra Petrom Klapežom, sadašnjim župnikom fra Željkom, kao i drugim svećenicima, te s ostalim gostima i uzvanicima.

“Ovu proslavu posvećujemo sebi odakle dolazimo, jer mogli smo biti i negdje drugdje, ali nismo, nego smo tu, ovdje gdje jesmo i tu je prostor našeg životnog ostvarenja. Tu gdje jesmo slavimo svoje slavlje!”, to je poruka slavlja koje je podijeljeno u dva dijela.

Na kraju treba istaknuti kako je u prigodi 50. obljetnice, jedne od na starijih hrvatskih misija u svijetu, izrađen brončani medaljon, kojeg je oblikovao i izradio akademski kipar Stjepan Divković. U ovoj prigodi HKŽ u Frankfurtu je izdala i monografiju! A može se i kupiti DVD cijele poslave!

Pretraživanje

Idi na vrh